Практичний модуль
Світ професій. Ким бути?
Формула правильного вибору професій
ж) здатність знаходити спільну мову з різними людьми.
„Людина - знакова система”. Сучасна людина занурена в світ знаків і знакових систем: креслення, схеми, топографічні і географічні карти, чисельні дані, таблиці, формули, тексти, дорожні знаки, різного роду умовні сигнали – все це невід’ємні риси прояву сучасної цивілізації, культури. Означає потрібні і відповідні фахівці.
Підтипи професій типу „людина-знак”:
1. Професії, праця в яких направлена на створення і оформлення документів, діловодство, аналіз текстів: секретар-друкарка, секретар-телеграфістка. Оператор зв’язку, телеграфіст, складач ручного набору, літературний редактор, перекладач, бібліографія і т.д.
2. Професії, праця в яких направлена на числа, кількісні співвідношення: калькулятор, оператор рахункових машин, контролер-касир, програміст, фінансист, статистик і т.д.
3. Професії, праця в яких направлена на системи умовних знаків, схематичні відображення об’єктів: кресляр, картограф, топограф, технік-геодезист, штурман-аерофотограф, інженер-геодезист, інженер-картограф і т.д.
В умовах сучасної культури велику роль відіграють знаки, що не мають образотворчої схожості з предметом, що позначається. Тому, щоб успішно працювати в якій-небудь з професій даного типу, потрібні особливі схильності занурюватися в думках в світ сухих позначень, відволікатися від власне наочних властивостей навколишнього світу і зосереджуватись на тих відомостях, які несуть в собі ті або інші знаки.
При роботі із знаками, як і при роботі з іншими реальностями, виникають завдання контролю, перевірки, обліку, обробки відомостей, а також завдання кодування і розробки знакових систем. Інакше кажучи, в даній області праці, як і всякої інший, є своєрідні можливості творчості.
„Людина – художній образ”. Всю область професій типу „людина-художній образ” можна підрозділити на підтипи відповідно до видів художнього відображення дійсності, що історично склалися:
1. Професії, пов’язані з образотворчою діяльністю.
2. Професії, пов’язані з музичною діяльністю.
3. Професії, пов’язані з літературно-художньою діяльністю.
4. Професії, пов’язані з акторсько-сценічною діяльністю.
Перераховані типи не строго відмежовані один від одного і більш менш сильно пов’язані.
1. Професії першого підтипу: облицовщик-плиточник, облицовщик-мозаічник, столяр по виробництву художніх меблів, ковровщица, фотограф-художник, перукар-модельєр, вітражист, чеканник, різьбяр по каменю, конструктор-модельєр, художник-майстер (по художньому вишиванню, мереживному виробництву), художник-графік, художник-колорист, скульптор.
2. Професії другого підтипу: настроювач піаніно, музичних інструментів, концертмейстер, артист театру, артист ансамблю, співак, композитор.
3. Професії третього підтипу: редактор художньої літератури, літературний працівник (газети, театру і т.д.)
4. Професії четвертого підтипу: актор, артист театру, кіно.
Одна з особливостей професій даного типу полягає в тому, що значна частка трудових витрат працівника залишається прихованою від стороннього спостерігача. Більш того, нерідко додаються спеціальні зусилля для створення ефекту легкості, невимушеності кінцевого ефекту праці. Так, виступ артиста триває на сцені декілька хвилин, але підготовка до нього здійснюється протягом тривалого часу.